Що таке «фаза», «земля» та «нуль»?

Колірне маркування проводів в однофазній та трифазній мережах

Колірне маркування проводів в однофазній та трифазній мережах

Що таке «фаза», «земля» та «нуль» в електриці?

В електричних системах існує кілька термінів, які часто зустрічаються: фаза, нуль та земля. Ці терміни відіграють важливу роль у забезпеченні безпеки та правильної роботи електричних пристроїв. Давайте розберемо різницю між фазою, нулем і землею в електриці.

 1. «Фаза» - це провідник в електричній системі, який несе змінну напругу. Фаза, як правило, має напругу відносно нуля та інших фаз. Вона є активною частиною електричного ланцюга, яка забезпечує енергією роботу електричних пристроїв. Фаза зазвичай має певне колірне маркування, наприклад, це може бути коричневий або чорний провід.
 2. «Нуль» - це також провідник, який несе змінну напругу, але він зазвичай має нульовий потенціал щодо землі. Нуль служить для повернення струму та забезпечення замкненого ланцюга. Нуль має кольорове маркування і найчастіше це синій провід. У деяких країнах нуль також може називатися "нейтраллю".
 3. «‎Земля»‎ - це провідник або металева структура, яка використовується для з'єднання із землею або земельною площиною. Земля служить для забезпечення безпеки у разі короткого замикання або інших несправностей електричної системи. Вона запобігає утворенню небезпечної напруги на корпусі електричних пристроїв і може використовуватися для заземлення.
Важливі моменти:
 • Фаза та нуль: Фаза та нуль забезпечують електричне живлення пристроїв. Фаза надає енергію, а нуль сприяє її протіканню через джерело.
 • Земля: Земля забезпечує безпеку. У разі несправностей вона запобігає утворенню небезпечної напруги на корпусі пристроїв.
 • Колірне маркування: У різних країнах проводи фази, нуля та землі можуть мати різне кольорове маркування. В Україні часто використовуються стандарти, де «фаза» може бути позначена коричневим, «нуль» - синім або синьо-білим кольором, а «земля» жовто-зеленим.
Як влаштована електросистема?

Перед тим як поринути у поняття фази, землі та нуля, давайте коротко розберемося, як влаштована електросистема. Зазвичай електрична система складається з трьох провідників: фази, нуля та землі. Фаза - це провідник, яким надходить електроенергія з джерела (наприклад, генератора) в споживача (електроприлади). Нуль - це провідник, який сприяє протіканню електроенергії через джерело. Земля - це провідник, який створює низький опір між системою та Землею, що дозволяє безпечно відводити небажані електричні струми у навколишнє середовище та запобігати ураженню струмом людини. Земля використовується для забезпечення безпеки та заземлення системи.

Позначення фази, нуля та землі:

Позначення фази, нуля та землі

Позначення фази, нуля та землі на прикладі схеми підключення розетки.

В Україні фазу нуль та заземлення позначають наступним чином:

 • Фаза: позначається буквою "L".
 • Нуль: позначається буквою "N".
 • Земля: заземлення позначається буквою "PE".

У різних країнах використовують різні позначення для фази, нуля та землі. У Європі, як і в Україні, фазу часто позначають буквою "L", а нуль - буквою "N" заземлення "PE".

Як визначити фазу, нуль та заземлення?

Як визначити нуль та заземлення за допомогою мультиметра

Пошук фази на прикладі трижильного кабелю за допомогою мультиметра

Визначення фази, нуля та заземлення може бути важливим, особливо при встановленні або ремонті електроустаткування. Ось кілька способів, як це можна зробити:

Як знайти фазу?

Використання мультиметра: За допомогою мультиметра можна виміряти напругу між провідниками. Фаза матиме напругу щодо нуля або землі, тоді як нуль матиме нульову напругу. Однак, будьте обережні та стежте за правильною полярністю мультиметра.

Візуальна ідентифікація: В Україні часто використовуються стандарти, де фаза може бути позначена коричневим, а нуль – синім кольором. У деяких випадках провідники можуть бути позначені іншим кольором, наприклад фаза часто має чорний або червоний колір, а нуль - синьо-білий. У Європі колірне маркування може відрізнятися, але часто фазу позначають коричневим кольором, а нуль – синім.

Як знайти нуль?

Використання мультиметра: Для того, щоб знайти «‎Нуль»‎ спочатку необхідно знайти «‎Фазу»‎ як показано на картинці вище. З цього моменту ми намагаємося робити виміри щодо фази, тобто. «‎Фаза»‎ + 1 провід (невизначений), «‎Фаза»‎ + 2 провід (невизначений). Далі у водному щиті відключаємо провід живлення шини заземлення і робимо замір мультиметром щодо фази як описали вище: «Фаза» + 1 провід (невизначений) і «Фаза» + 2 провід (невизначений). Так як заземлення відключено завдяки маніпуляції в щитку, то значення мультиметра між «‎Фазою»‎ + «‎Заземлення»‎ буде вже 0, а не + / - 220 як на картинці вище, коли був включений провід шини заземлення. А між «Фазою» + «Нуль» також залишиться +/- 220 В. Таким способом виключення можна визначити нульовий провідник та заземлення.

Кольорове маркування: Як уже згадувалося, в Україні провідники часто мають кольорове маркування, нуль може бути позначений синім або синьо-білим кольором. У різних країнах провідники можуть бути різного кольору. Зверніть увагу на маркування проводів та колірне кодування, якщо воно застосовується.

Як знайти заземлення в електриці?

Методом виключення як описано в пункті - «Як знайти нуль?».

Візуальний огляд: Провід заземлення маркується жовто-зеленим або зеленим кольором.

Консультація фахівця: Якщо ви не впевнені у можливості знайти заземлення самостійно, рекомендується звернутися до кваліфікованого електрика. Він зможе провести докладнішу перевірку і, при необхідності, внести корективи.

Коли може знадобитися пошук нуля, фази та заземлення?

Пошук нуля, фази та заземлення може бути необхідним за наступних обставин:

 • Встановлення нових електроприладів або світильників.
 • Проведення ремонту та обслуговування існуючої електросистеми.
 • Використання додаткових засобів захисту від електротравм, таких як реле диференціального струму (RCD).
 • Знання основ електросистем та вміння визначати фазу, нуль та заземлення може допомогти забезпечити безпеку та правильну роботу вашої електроустановки.

Фаза, нуль та заземлення – це ключові поняття в електриці, які відіграють важливу роль у забезпеченні правильної роботи електроустаткування. Визначення їх розташування може бути необхідне при різних електротехнічних роботах. Завжди дотримуйтесь заходів безпеки при роботі з електрикою і, якщо ви не впевнені, краще зверніться до професіоналів.

Написати відгук

Якщо Вас зацікавила стаття, Вам буде цікаво довідатися про ці товари: