Розрядники — Пристрої захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП)

Пристрої захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП)

ПЗІП призначений для захисту електромережі та електроустаткування від імпульсної перенапруги внаслідок удару блискавки. Для такого захисту застосовуються розрядники, які поділяються на класи та забезпечують каскадний захист таким чином гаситься надмірна імпульсна напруга.

Для повноцінного захисту використовуються три типи ПЗІП, ТИП 1, 2, 3:

 1. Тип УЗДП 1. Використовується для захисту мережі, розрядник класу «В».
 2. Тип УЗДП 2. Використовується в ланцюгу після розрядника типу 1, клас такого розрядника «С».
 3. Тип УЗДП 3. Використовується в ланцюгу після розрядників типу 1 та 2, клас такого розрядника «D».

Установка ПЗІП за рівнями зон блискавкозахисту

Особлива увага приділяється захисту кабельних ліній живлення та телекомунікацій, оскільки всі ці зони прокладені через усі лінії захисту, на кожному рівні встановлюється ПЗІП, які разом із системою вирівнювання потенціалів за лічені частки секунди забезпечують «гасіння» енергії блискавки. Загальноприйняті принципи встановлення ПЗІП за рівнем захисту та здатністю витримувати відповідні струми навантаження наведені нижче.

Міжзонний перехід (0В – 1) Пристрої захисту ПЗІП 1-го класу: прямі або близькі удари блискавки з напругою до десятків кВ знижуються до Up1 = 4 кВ, струм до 50 кА, 10/350 мкс. Встановлюються на введення в будинок головний розподільчий щит.

Міжзонний перехід (1 – 2) Пристрої захисту ПЗІП 2-го класу: напруга 4 кВ після ПЗІП-1 знижується до Up2 = 2,5 кВ, струм до 25 кА, 8/20 мкс. Встановлюються у головному чи другорядному щиті.

Міжзонний перехід (2 – 3) Пристрої захисту ПЗІП 3-го класу: напруги 2,5 кВ після ПЗІП-2 або імпульсні перенапруги від комутаційних процесів знижуються до Up3 = 1,5 кВ, струм до 10 кА, 8/20 мкс. Встановлюються безпосередньо поряд із споживачем.

Критерії вибору ПЗІП визначаються рівнем ризику ймовірності удару блискавки

Категорії вибору ПЗІП

Також потрібно враховувати при виборі ПЗІП карту місцевості грозової активності

Карта грозової активності України

Також потрібно врахувати кількість полюсів розрядника та під який тип заземлення розрахований прилад. Найпростіша схема електропостачання TN-C показана нижче, так само є й інші схеми електропостачання більш складні.

ПЗІП у 4 провідній мережі TN-C

ВАЖЛИВО:

 1. ПЗІП необхідно захищати автоматичним вимикачем з рівним числом полюсів, кривою відключення «С» та номінальним струмом відповідно до таблиці підбору.
 2. При підключенні ПЗІП використовуйте мідний провідник перетином не менше:
  • ТИП 1 – 16 мм²
  • ТИП 2 – 4 мм²
  • ТИП 3 – не регламентований
 3. Дотримуйтесь правила 50 см., для кожної з фаз, що захищаються, сумарна довжина провідників між апаратами повинна складати:

ПЗІП схема

Пам'ятайте: Кожен 1 мм провідника – це додатковий 1 В перенапруги на навантаженні.

Розрядники є двох видів:

Розрядники багаторазового використання, такі пристрої йдуть зі змінними картриджами і у випадку коли пристрій захистить від удару блискавки, але вийде з ладу можна докупити окремо картридж і зробити заміну не демонтуючи пристрій повністю.

Розрядники в литому корпусі забезпечують такий самий захист, як і розрядники зі змінними картриджами, але якщо такий прилад вийде з ладу його потрібно буде повністю міняти з повним демонтажем.

Написати відгук